OUR NATIONAL AND INTERNATIONAL PROJECT (ULUSAL VE ULUSLARARASI PROJELERİMİZ)

Teded

TED-Ed  Nedir?

TED (Technology, Entertainment, Design) yenilikçi ve girişimci fikirlerin yayılması ve geniş kitlelerle paylaşılması için kurulmuş global bir organizasyondur. TED, 1984 yılında teknoloji, eğlence ve tasarım kelimeleriyle insanları bir araya getirmeye başlamıştır. “Yayılmaya Değer Fikirler” sloganıyla 25 yıl önce California’da dört günlük bir konferans olarak başlayan TED, zaman içinde girişimleriyle dünyayı değiştiren fikir önderlerini ve fikirleri destekleyen bir kuruluş haline gelmiştir. Her yıl düzenlenen TED Konferanslarında, dünyanın önde gelen düşünürleri 18 dakikalık konuşmalar yapmaktadırlar. Gerçekleştirilen konuşmalar daha sonra TED.com adresinde ücretsiz olarak yayınlanmaktadır.

TED konuşmacıları dünyayı değiştirebilecek, eğitici ve ilham veren düşünceleri paylaşırlar. TED, farklı disiplinlere ait önemli düşünce biçimlerini keşfedip yaşama ve iş hayatına uyarlayabilecek bir merkez haline gelmiştir. Ezber bozan fikirler, sıra dışı sunumlarla ve güçlü bir ilham kaynağıdır.

Dünyanın en büyük konferans platformu olan TED’in dünya çapında okullar için başlattığı TED-Ed faaliyeti öğrencileri, yenilikçi fikirlerini TED tarzı konuşmalarla yaymaya davet ediyor. Bu faaliyetler kapsamında öğrenciler, TED-Ed tarafından sağlanan müfredat doğrultusunda sunum hazırlama, topluluk önünde konuşma, video hazırlama, animasyon ve çeşitli dijital çalışmalar yapma becerilerini geliştirme fırsatı elde etmektedirler.

TED-Ed gençlere, tutkularının peşinde koşmalarına imkan sağlamak için yer ve zaman vermeyi ve onları fikirlerini sunma konusunda kısa süren, TED benzeri konuşmalar ile desteklemeyi hedefliyor. TED-Ed olarak adlandırılan bu programın misyonu, tüm dünyadaki gençlerin en güzel fikirlerini takdir etmek, kutlamaktır.

TED-Ed tarafından 13 tane önerilen toplantı var. Her bir toplantı, ayrı bir sunum becerisi geliştirme konusunda destek olur. Son toplantıda , fikirler kısa süren, TED benzeri konuşmalar ile sunarlar.

Dünya genelinde onlarca ülkeden öğrencilerin katıldığı, belli periyotlarda online (çevrimiçi) toplantıların düzenlendiği etkinliklerin yer aldığı Ted-Ed Student Talks Programme dahilinde öğrencilerimiz de aktif katılım sağlamaktadır. öğrencilerimiz belli tema ve konular dahilinde araştırmalarını yapıp fikirlerini dünyanın dört bir yanından öğrencilerle paylaşıyor. Öğrencilerimiz arasından bu toplantılara hazırlık olarak öncelikle bir "öğrenci temsilcisi" seçiliyor ve görevli öğretmenlerin gözlemiyle süreç yürütülüyor. Öğrencilerin toplum önünde daha rahat ve özgüvenli tavır sergileyebilmeleri için belli aralıklarla, seçilmiş konular dahilinde araştırma yapıp hazırladıkları çalışmaları sunuyorlar. Bu şekilde bakış açılarını da geliştirme fırsatı bulan öğrencilerimiz hem kendilerini hem de kültürlerini tanıtma fırsatı buluyorlar. 

What is TEDed?

TED is a nonprofit devoted to spreading ideas, usually in the form of short, powerful talks (18 minutes or less). TED began in 1984 as a conference where Technology, Entertainment and Design converged, and today covers almost all topics — from science to business to global issues — in more than 100 languages. Meanwhile, independently run TEDx events help share ideas in communities around the world.

 TED ED is a global community, welcoming people from every discipline and culture who seek a deeper understanding of the world. We believe passionately in the power of ideas to change attitudes, lives and ultimately the world. 

Students  discover and explore great ideas with peers in their community and around the world. As students prepare their short, TED style Talks, they’ll develop skills in speaking and listening, researching and supporting their ideas, and giving and receiving feedback. They'll research and develop their own "idea worth spreading" and learn how to present it in the form of a short, TED-style talk.

Students cover a comprehensive curriculum with 13 explorations in Ted Ed Student Talks Program in English.  These explorations help to develop and discuss ideas among members of all ages. By completing the program and uploading their very own TED-style Talk, Kampüs  students  have the opportunity to share their ideas with the world. The TED-Ed Student Talks program operates in over 130 countries around the world. Kampüs students are joining a vibrant and diverse group of educators and students from all corners of the globe!

Test

Form Gönderimi

Tamam