İstiklal Marşı’Nın Kabulü

İstiklal Marşı’nın kabulünün 98’inci yıldönümünde Kampüs Koleji Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Gülcan Karaca’nın 9.ve 10.sınıf öğrencileri ile hazırladığı program büyük ilgi görürken program sonunda öğrenciler tarafından ayakta alkışlandı.
Programa Kurucularımızdan Sayın Cemal AYDIN’da katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından programın açılış konuşmasını yapan Yenimahalle Kampüs Koleji Müdürü Yasemin ÖZGEDİK “Milletler yetiştirdikleri büyük evlatlarıyla soluk alırlar. Geleceğe insanlar tek başlarına yürüyemezler. Yetiştirdikleri büyük evlatlar onlara yol gösterir, rehberlik eder, ufuk açar. İşte milletimize rehberlik edip ufuklar açan büyük şahsiyetlerden birisi de İstiklâl Marşı’mızın şairi Mehmet Akif Ersoy’dur.
Mehmet Akif, şair olmasının yanında fikirleri ve eylemleri ile bir aksiyon adamıdır. O, inandığı gibi yaşayan ve yaşadığı gibi inanan bir kişilik âbidesidir.
Mehmet Akif, yaşadığı çağdaki gelişmeleri yakından takip etmiş ileri görüşlü bir insandır.
Mehmet Akif, Avrupa’nın teknoloji ve bilimini almayı savunurken onların medeniyet ve kültürüne karşı çıkmış şuurlu bir vatanseverdir.
Mehmet Akif’in yazdığı İstiklâl Marşı, tarihimizin en önemli dönemeçlerinden biridir.
İstiklâl Marşı, tarihten silinmek istenen bir milletin hangi millî ve manevi değerlere sarılarak Millî Mücadele’yi kazandığının belgesidir.
İstiklâl Marşı, tarihe sığmayan İstiklâl Mücadelemizin destanıdır.
İstiklâl Marşı, bizim manevi tarihimizdir. Emperyalizme karşı kimliğimizi haykıran bir metindir. Aynı coğrafyayı paylaştığımız ve vatan bildiğimiz milletimizin ortak mutabakat metnidir.
Mehmet Akif’i ve İstiklâl Marşı’nı anlamak, bu vatanı ve milleti anlamaktır. Bu değerlerimiz anlaşılmadan ne geçmişimizi ne de geleceğimizi anlayabiliriz.” dedi.
Program gününün anlam ve önemini belirten slayt gösterileri İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışmasında birinci olan öğrencilere belgelerinin verilmesi ve Okul Müzik Öğretmeni Çağrı ÇINAR’ın öğrencilerle hazırlamış olduğu oratoryo gösterisi ile sona erdi.

 

Test

Form Gönderimi

Tamam